DEAFSPEELLIJST

PLAYLIST
#582
BOBBY HEBB
Sunny
‘Sunny’ klinkt licht, maar kreeg vorm in een donkere periode.
In november 1963 werd Bobby Hebbs broer Harold doodgestoken in Nashville, één dag na de moord op president Kennedy.
Zelf zegt Hebb dat hij na het verlies bewust naar gelukkiger tijden en een betere dag zocht. Hebb nam ‘Sunny’ op 21 februari 1966 op als laatste nummer van een studiosessie.
De plaat bereikte nummer twee in zowel de Amerikaanse Billboard Hot 100 als de Nederlandse Top 40.
Als zanger bleef dit Hebbs enige wereldhit, maar het lied zelf leefde stevig door.
Onder anderen Cher, Stevie Wonder, James Brown en Boney M. namen Sunny op.
Die laatste maakte er tien jaar later opnieuw een nummer 1-hit van.
EERSTE SPREEK
Cultuur (kort)
In cultuur vraagt Piet wat er van nabuurschap overblijft wanneer snelle oordelen belangrijker worden dan werkelijk meeleven.
Uitspraak (kort)
In Piets uitspraak gaat het over verenigingen en inwoners die een dorp leefbaar houden door tijd, materiaal en aandacht te delen.
Co-originele (kort)
De Co-originele laat dezelfde liefdesverklaring eerst keurig op de maat lopen en daarna zo lang mogelijk nagenieten.
Hitmix
Muzikaal reizen we van country die in soul oplost via Haagse tongval en psychedelische kleuren naar Amerikaanse geschiedenis, werkvloerpop, een rockklassieker in andere kleren, cabaret en Britse jarenzestigpop.
GEORGE JONES
Tennessee whiskey
‘Tennessee Whiskey’ werd in 1981 geschreven door Dean Dillon en Linda Hargrove en eerst opgenomen door David Allan Coe. George Jones was dus niet de oorspronkelijke zanger.
Zijn versie uit 1983 blijft dicht bij traditionele country en bereikte nummer twee in de Amerikaanse countrylijst.
CHRIS STAPLETON
Tennessee whiskey
Chris Stapleton maakte er op Traveller uit 2015 een langzamere uitvoering van, met blues en soul in zang en arrangement.
De tekst vergelijkt betrouwbare liefde met zachte whiskey, wijn en brandy.
Na Stapletons optreden met Justin Timberlake bij de CMA Awards groeide juist zijn versie uit tot de bekendste.
CULTUUR
Introductie [Bas]
Een bericht verschijnt op je telefoon en nog voordat duidelijk is wat er precies is gebeurd, staan de eerste oordelen er al onder.
De moderne telefoon is tegelijk nieuwsredactie, tribune en rechtbank.
Iedereen mag reageren, maar bijna niemand krijgt automatisch meer tijd om na te denken.
Dat levert een vreemde tegenstelling op.
We hebben meer toegang tot beelden en verhalen dan ooit, terwijl het onderscheid tussen een getuige, een deskundige en iemand met een luid account steeds moeilijker zichtbaar wordt.
Een reactieknop vraagt bovendien niet wat je kunt bijdragen, maar vooral wat je ervan vindt.
Voor je het weet wordt medeleven een emoji en verandert een gebeurtenis in een wedstrijd om de hardste conclusie.
Misschien ligt de echte vraag daarom niet bij wat we allemaal te zien krijgen, maar bij wat we daarna doen.
Bellen we iemand, gaan we kijken, helpen we, of schuiven we door naar het volgende bericht?
Piet kijkt in cultuur naar die afstand tussen meepraten en werkelijk naast iemand staan.
Titel
Tolerantie heette vroeger gewoon nabuurschap
Cultuur [Piet]
Er zijn vele media en onderwerpen die om de haverklap weer de kop opsteken. Dan klinkt het: kunnen we het er weer over hebben?
Maar wat heeft dat ‘erover hebben’ eigenlijk voor nut?
Op de dag van de actualiteit levert het vooral gespreksstof op, en daarna meestal weinig meer.
Neem een simpel auto-ongeluk.
Fout begin, want een ongeluk komt alleen in het nieuws als het vlakbij gebeurt of als het voorval anders in elkaar zit.
De auto, of meer van die vervoermiddelen, zit dan in de vouw of de knel door alle deuken.
Maar het gaat niet om dat vervoermiddel.
Het gaat om wat er met de inzittenden aan de hand is en om wie het ongeluk heeft veroorzaakt.
We zijn nieuwsgierig vanwege het drama en de daarbij opspelende adrenaline.
Een dag later praten we met zijn allen alweer verder over de volgende rare of emotionele gebeurtenis.
Vroeger, en vroeger is voor iedere generatie anders, woonde je als jongere vaak in een kleinere, beschutte gemeenschap.
Bij een ongeluk in de buurt kon je je heel betrokken voelen.
Mensen gingen helpen of bloemen brengen.
Dat heette nabuurschap.
Als er iets rots gebeurde, probeerden mensen het met bijstand en medeleven wat te verzachten.
Als er nu vlakbij iets gebeurt, moeten slachtoffers hopen dat de hulpverleners er eerder zijn dan de haatzaaiers en verspreiders van rotte opmerkingen.
Zo’n drama wordt al snel een eigen-schuld-dikke-bultverhaal van mensen die nauwelijks naar de waarheid luisteren.
Zij vallen slachtoffers aan terwijl die al door een gebeurtenis zijn getroffen.
Zeker vrouwen krijgen maffe mails en onware artikelen toegestuurd.
Er zijn zelfs mensen die zichzelf een medium vinden zodra zij dagelijks op TikTok hun zogenaamde wijsheden plaatsen.
Een titel boven een account en een vaste stroom berichten lijken daarvoor genoeg.
Of de informatie klopt, wordt minder belangrijk dan het bereik.
Psychologisch zien ze zichzelf dan als deskundige of hoogbegaafde, zonder ooit een maand college te hebben gevolgd.
Hun ervaring is hun diploma en dan mag alles.
Vooral wanneer ze veel volgers blijken te hebben en zichzelf daarom influencer noemen. Ja, het kan raar lopen.
Maar nu de conclusie van dit alles.
We gaan niet meer naar buiten of met mensen praten om feiten te controleren of stoom af te blazen.
Men begint meteen teksten te maken rond een actueel thema of iets waaraan geld valt te verdienen.
Dan zijn we ver van het nabuurschap afgegleden.
Zo ontstaat een gemeenschap van navijandschap in plaats van nabuurschap, met de nadruk op ‘gemeen’.
Dus wat krijg je?
Jongelui die nog jongere jongelui in speeltuintjes schoppen en slaan, supporters die andere supporters als vijanden behandelen en wijkbewoners die niet willen wijken voor buitenlanders of andersdenkende buren.
Wat moeten we dan?
Allemaal kenbaar maken wie we zijn, medestanders zoeken en ons in een eigen getto opsluiten?
De toekomst wordt dan dat je vraagt waar iemand woont en na het antwoord denkt te weten wat die persoon vindt, doet of stemt.
Waar woon jij nu?
Ik?
Nou, in het Rooje Dorp en eerst in de Pantoffelheldenbuurt.
En jij?
Ik woon op het Woonwagenkamp, naast de HeavyMetalGhetto.
Hoe voorkomen we dit?
Met meer buurtfeesten, meer gemeenteraadsvergaderingen waar iedereen zonder wapen naar binnen mag en meer samen naar dezelfde school.
Niet naar de Forumschool, de Islamschool, de Erkaschool, de Christelijke school of, god betere het, de Anti Asielersschool.
Mensen die bang zijn voor ‘die soort mensen’ zorgen geregeld zelf voor de meeste spanning.
Dus alles samen onder één dak: samen leren, samen praten, samen leven.
Dat is de toekomst.
DE RÈGÂHS, ZIGGY & CHICCO
Jè Bent Ut Voâh Mèn
Dit waren De Règâhs, ZIGGY en Chicco met de nieuwe uitvoering van ‘Jè Bent Ut Voâh Mèn’.
Johan Frauenfelder schreef het lied voor De Règâhs en de eerste versie stond in 2008 op het album Den Haag… Olé.
De tekst vertelt over een gitarist die een vrouw ziet binnenkomen en meteen valt voor de manier waarop zij flamenco danst.
In het Haagse woordspel wordt dat natuurlijk ‘flamingo’.
Dat past bij de muziek van De Règâhs.
De groep combineert Haagse teksten met flamencogitaar en cajón en noemt die stijl zelf Flamingo.
De uitvoering met dj ZIGGY en volkszanger Chicco verscheen op 31 juli 2026.
De oorspronkelijke opname duurt ruim drieënhalve minuut, deze nieuwe versie nog geen tweeënhalve minuut.
Daardoor ligt de nadruk sterker op het refrein en krijgt een lied uit 2008 een compacte feestuitvoering voor een nieuw publiek.
GETEKEND LOESJE
Datum
01-09-2026
Tekst
De buurt begint waar je je mening even thuislaat.
TAME IMPALA
Hummer
Voor het volgende nummer grijpt Tame Impala terug naar The Smashing Pumpkins. ‘Hummer’ werd geschreven door Billy Corgan en stond in 1993 op het album Siamese Dream.
Kevin Parker koos het nummer voor Sending Hearts To All My Dearies, een eerbetoon aan The Smashing Pumpkins dat in augustus 2026 verscheen.
Parker heeft daar een persoonlijke reden voor: hij noemde Siamese Dream de soundtrack van zijn middelbareschooltijd en ‘Hummer’ het lied dat hem daar het sterkst naar terugbrengt.
Tame Impala maakt van de stevige gitaarlaag van het origineel een zes minuten durende uitvoering met dromerige zang, rondcirkelende gitaren en een herhalend ritme.
Dat sluit aan bij Parkers werkwijze, want in de studio schrijft, speelt, produceert en mixt hij vrijwel alles zelf.
En dit nummer is voor mij meteen een vooruitblik. Op 7 juni 2027 staat Tame Impala met de Deadbeat-tour in Rotterdam Ahoy, met Wet Leg als speciale gast. En daar ben ik bij, en o wat ben ik heden blij!
Maar eerst horen we zijn nieuwe kijk op ‘Hummer’.
THE BRANDOS
Gettysburg
Het felle lied ‘Gettysburg’ staat op Honor Among Thieves, het debuutalbum van The Brandos uit 1987.
Het nummer gaat over een slag bij die stad tussen de zuidelijke en noordelijke troepen die duurde van 1 tot en met 3 juli 1863 in Amerika.
Dave Kincaid schreef het met Carl Funk en zingt vanuit het perspectief van iemand die op het slagveld zijn eigen naam op een gedenkplaat leest.
Heden en verleden lopen daardoor door elkaar.
De tekst spreekt over 50.000 doden, maar historisch gaat het om ruim 51.000 slachtoffers: doden, gewonden, vermisten en gevangenen samen.
Met soldaten in blauw en grijs maakt het lied van de Burgeroorlog geen heldenverhaal, maar een verlies aan beide kanten.
THE TROGGS
Purple Shades
‘Purple Shades’ laat horen dat The Troggs meer maakten dan rauwe hits als ‘Wild Thing’. Zanger Reg Presley schreef het nummer. Het verscheen in 1968 op de psychedelische plaat Mixed Bag.
In Noord-Amerika kreeg dat album de titel Love Is All Around.
De tekst met paarse schaduwen, vogels in vlucht en dansen op cellofanen manen past bij de psychedelische kant van de plaat. ‘Purple Shades’ is een korte, surrealistische uitstap binnen het werk van de band.
PIETS UITSPRAAK
Introductie [Bas]
Een plaatselijke activiteit lijkt voor een bezoeker vaak vanzelf te ontstaan.
Er staat een podium, de koffie loopt, de hekken staan goed en op het juiste moment begint de muziek.
Maar voordat de eerste bezoeker binnenkomt, zijn er al weken van appjes, schema’s, vergunningen, kabels en telefoontjes voorbij.
Juist dat voorbereidende werk blijft meestal buiten beeld.
We zien het programma, niet de persoon die om zeven uur ’s morgens een sleutelbos zoekt.
We horen de fanfare, niet degene die na afloop de laatste stoel terugzet.
En als alles goed verloopt, lijkt het soms alsof er weinig is gedaan.
Dat is ongeveer hetzelfde als zeggen dat een klok niets uitvoert omdat de wijzers netjes op tijd lopen.
De vraag is hoe lang zulke activiteiten vanzelfsprekend blijven wanneer steeds dezelfde kleine groep het regelwerk draagt.
Een volle kalender zegt nog niet hoeveel mensen zich eigenaar voelen van wat er in hun woonplaats gebeurt.
In Piets uitspraak gaat het daarom niet over één feest of één club, maar over de mensen en verbanden die lokaal leven mogelijk maken.
Titel
Verenigingen houden onze dorpen bij elkaar
Uitspraak [Piet]
In Bodegraven-Reeuwijk zijn van oudsher veel mensen actief in het verenigingsleven, naast werk, gezin en wonen.
Het is een deel van het leven en van de recreatie.
Zonder dat verenigingsleven zou het hier een stuk saaier zijn.
Verenigingen hebben mensen nodig voor het bestuur en voor hun activiteiten.
Dan heb ik het over historische verenigingen, vakantiespelen, de carnavalsclub, organisatoren van de najaarsmarkt, de brandweer, kerkelijke organisaties, sportclubs, creatieve clubs, muziekclubs en de groepen die ik nog vergeet.
Daar hebben we als particulier, bedrijf en gemeenschap iets voor over, in de vorm van subsidies, contributies, giften en helpende handen.
Ook agrariërs in onze gemeente dragen daaraan bij.
Soms is er een trekker nodig om iets vooruit te krijgen, zijn er strobalen nodig voor een feest of wordt om technische hulp gevraagd.
Deze beroepsgroep moet zich aan veel regels houden, maar zet ook graag een tandje bij tijdens carnaval, crossraces en jongerenfeesten.
En zij zorgen voor veel van ons voedsel.
Met al deze mensen moeten we blij zijn.
Ik ga ervan uit dat de gemeenteraad goed voor ogen heeft dat een vruchtbaar en gezond verenigingsleven nodig is om het samenleven op peil te houden.
De raad moet ogen en oren openhouden, zodat iedereen kan meedoen en merken dat die ertoe doet.
Niemand buitensluiten is een stap die iedereen zou moeten zetten.
Dat helpt hatelijkheden tegen minderheden te voorkomen en geeft iedereen die wil bijdragen een plaats in onze dorpen.
Doe mee, meld je aan bij iets waar je je prettig bij voelt en houd onze dorpen mede leefbaar.
DOLLY PARTON
9 to 5
Dat was ‘9 to 5’, geschreven en gezongen door Dolly Parton voor de gelijknamige film uit 1980.
Daarin maakte zij haar filmdebuut naast Jane Fonda en Lily Tomlin.
De tekst gaat niet alleen over een werkdag.
Parton beschrijft lage beloning, gebrek aan erkenning en een systeem waarin de baas profiteert van het werk van anderen.
Het tikkende ritme ontstond toen zij haar acrylnagels tegen elkaar liet klikken alsof het toetsen van een typemachine waren.
Die nagels zijn op de opname te horen en staan zelfs als instrument vermeld.
‘9 to 5’ bereikte in 1981 de eerste plaats in zowel de Amerikaanse poplijst als de countrylijst.
Het lied leverde Parton twee Grammy’s en een Oscarnominatie op.
Vorige week dinsdag overleed Dolly Parton op tachtigjarige leeftijd na een korte strijd tegen kanker. Daarom staan we met deze en nog twee uiteenlopende opnamen stil bij haar werk als schrijver, zangeres en vertolker.
DOLLY PARTON
Stairway to Heaven
Dit was Dolly Partons uitvoering van ‘Stairway to Heaven’.
Jimmy Page en Robert Plant schreven het origineel voor Led Zeppelins vierde album uit 1971.
Parton nam haar versie in 2002 op voor Halos & Horns, het derde album in haar reeks waarin zij terugkeerde naar folk, bluegrass en haar wortels in de Appalachen.
Ze kopieerde de opbouw van Led Zeppelin niet.
Banjo, akoestische instrumenten en koorzang maken er een bluegrassuitvoering met gospelinvloeden van.
Parton voegde ook eigen regels toe.
Ze stuurde de opname daarna naar Page en Plant; beiden lieten weten dat ze de bewerking goed vonden.
Robert Plant was volgens Parton vooral blij met het koor, omdat hij het lied zelf ook als spiritueel zag.
Dat maakt deze opname meer dan een opvallende cover.
Parton behandelt een bekende rocksong alsof die altijd al naast bluegrass en kerkmuziek had kunnen bestaan.
Juist door het arrangement hoor je hoe sterk de compositie van Page en Plant ook buiten de oorspronkelijke elektrische uitvoering blijft.
DOLLY PARTON & MILEY CYRUS
WRECKING BALL
Voor deze Top 40 Classic gaan we naar 2013.
Jeroen Nieuwenhuize presenteerde de lijst toen op Radio 538 en Miley Cyrus bereikte met haar oorspronkelijke ‘Wrecking Ball’ nummer elf.
Tien jaar later nam ze de relatieballad opnieuw op met haar peetmoeder Dolly Parton voor het album Rockstar.
De duetversie eindigt met ‘I Will Always Love You’.
KATINKA POLDERMAN
68,2
Met ‘68,2’ fileert Katinka Polderman in haar kenmerkend droge stijl de dieetregels van Sonja Bakker en de dagelijkse strijd met de weegschaal.
AFSLUITING
Muziek
Van de hoop in ‘Sunny’ en twee smaken ‘Tennessee Whiskey’ trokken we via Den Haag, Tame Impala, Gettysburg en The Troggs naar drie kanten van Dolly Partons werk, met Katinka Polderman als scherpe cabaretafslag.
Columns
Bij cultuur draaide het om nabuurschap dat onder druk staat door snelle oordelen.
Piets uitspraak liet zien hoeveel verenigingen, vrijwilligers en helpende handen betekenen voor dorpen waarin iedereen mee moet kunnen doen.
Programma info
Dit waren de Muziek Experts uitzending 582.
Op www.demuziekexperts.nl vind je de playlist, achtergronden bij de muziek, de columns, fragmenten en informatie om terug te luisteren.
We zijn er dinsdagavond om acht uur bij BR6, en mocht je het gemist hebben of nog eens na willen luisteren, dan zijn we er ook zaterdagochtend om elf uur.
Tip-aankondiging
Maar we sluiten het programma niet af voor we naar Piet gaan met de Tip van de Redactie!
SANDIE SHAW
Girl, don’t come
We staan deze maand stil bij de Britse zangeres Sandie Shaw.
Deze week met het nummer ‘Girl Don’t Come’, dat is geschreven door Chris Andrews, Het nummer haalde in 1965 slechts één week de Nederlandse Top 40, op nummer veertig.
Het lied was aanvankelijk bedoeld als B-kant van ‘I’d Be Far Better Off Without You’, maar Britse radio-dj’s draaiden juist ‘Girl Don’t Come’, waarna de kanten werden omgewisseld.
SLOTZIN
Slotzin
September begint met een lege plek in de muziek, maar wat Dolly naliet en wat mensen voor elkaar doen, blijft klinken zolang we het doorgeven.