de Muziek Experts afspeellijst
datum: 21/04/2026
uitzending nr: 565
Wat een binnenkomer was dat van Lady Gaga samen met Doechii. Runway ademt mode, attitude en pure zelfexpressie, precies waar Gaga al jaren voor staat. Van haar vroege electro-pop tot haar Oscar-winnende ballads, ze blijft zichzelf opnieuw uitvinden. Doechii brengt daar die frisse, eigenzinnige flow bij, waarmee ze de laatste jaren hard doorbreekt. Een track die niet alleen klinkt als een catwalk, maar ook voelt als een statement.
EERSTE SPREEK
Cultuur (kort)
vanavond richten we in cultuur de schijnwerpers op een verborgen broedplaats voor jongeren, die net zo’n stevige plek verdient als de gevestigde cultuurhuizen.
Uitspraak (kort)
En in De Uitspraak duiken we in een ongemakkelijk vraagstuk: de grootste problemen van deze tijd maken geen lawaai… maar groeien stilletjes door.
Co-originele (kort)
Soms raast alles langs je heen in namen en herinneringen… en blijft er daarna alleen nog een gewoonte over die moeilijk los te laten is.
Hitmix
Van catwalk-pop tot jazzklassiekers en van cabaret tot Scandinavische hartzeer: een avond waarin elke plaat een ander verhaal fluistert, maar allemaal recht het hart in mikken.
Dat was een ware woordenwaterval van Reunion met Life Is a Rock, een cultklassieker uit 1974 vol namen, hits en popgeschiedenis in sneltreinvaart. Een soort muzikale encyclopedie op 45 toeren, ooit grijsgedraaid op de radio’s van toen.
En dan schakelen we door naar iemand die ook met taal speelt, maar dan op z’n Hollands en met een knipoog: Tineke Schouten. In Roken fileert ze met humor een gewoonte waar halve generaties mee zijn opgegroeid. Cabaret met een lach, maar altijd met een ondertoon.
CULTUUR
Introductie [Bas]
We leven in een tijd waarin stenen vaak meer aandacht krijgen dan stemmen. Gebouwen hebben begrotingen, mensen hebben hoop. En ergens daartussenin zit cultuur… dat ongrijpbare ding dat je niet kunt meten in vierkante meters of euro’s, maar wel in herinneringen.
Want zeg eens eerlijk… waar leer je nou écht wie je bent? In een klaslokaal, netjes tussen de lijntjes? Of juist op zo’n plek waar het een beetje schuurt, waar het soms te hard staat, waar iemand voor het eerst een microfoon vastpakt en denkt: “laat ik het gewoon proberen”?
We praten vaak over grote instellingen, over zalen met stoelen en programma’s en subsidieaanvragen. Maar de ziel van een gemeenschap zit soms juist op plekken waar het licht iets feller is, de muren iets dikker… en de toekomst nog niet vastligt.
En precies daar willen we het over hebben.
Titel
Naast het Evertshuis kent Bodegraven nog een podium; De Zon
Cultuur [Piet]
Voorafgaand aan de plaatselijke verkiezingen ging het, naast andere belangrijke zaken, veel over de perikelen rond het Evertshuis. De plaatselijke podiumplek, gecombineerd met culturele activiteiten zoals de bibliotheek en ruimte voor lokale organisaties.
De discussie draait vooral om financiën. Huur en onderhoud zijn de knelpunten. Oplossingen als minder voorstellingen of het verplaatsen van activiteiten naar andere kernen worden genoemd, maar dat zijn geen echte oplossingen.
Er zijn veel meningen. Maar naast deze discussie over een belangrijk cultureel centrum, zijn er ook andere initiatieven. We hebben het eerder gehad over activiteiten in zalencentrum De Brug en optredens in kerken door het jaar heen.
Toch willen we nu aandacht geven aan een plek die vaak onderbelicht blijft. Een plek die al meer dan 50 jaar bestaat: jongerencentrum De Zon.
Hier komen jongeren samen voor cursussen, vrije tijd en optredens. Soms door eigen mensen, soms door artiesten van buitenaf. Vaak legendarisch, in hun eigen wereld.
Het centrum heeft een bestuur, er is begeleiding, en jongeren vormen een belangrijke doelgroep. Niet alleen omdat ze de toekomst zijn, maar omdat ze zich hier ontwikkelen tot volwaardige deelnemers aan de maatschappij. De Zon is daarin een belangrijke schakel. Een plek om te groeien, om problemen te delen, en om een zinvolle invulling aan vrije tijd te geven.
Om dat mogelijk te maken is er een bescheiden, maar structureel bedrag nodig. Net als bij het Evertshuis en andere zalen, is continuïteit essentieel. Zonder steeds nét wel of nét niet rond te komen.
In de weken voor de verkiezingen hebben verschillende politici zich hier laten zien. Dat is mooi. Maar wij pleiten voor iets duurzamers: een consistente financiële basis voor De Zon, zodat het kan blijven functioneren als volwaardig jongerencentrum.
Niet alleen aandacht en inzet voor het Evertshuis, maar ook voor De Zon. Een plek waar misschien binnenskamers veel lawaai wordt gemaakt tijdens optredens, maar waar buiten weinig van te horen is dankzij goede isolatie.
Dus geen isolatie, maar integratie voor De Zon. Het centrum van licht voor de plaatselijke jeugd.
Dat was RAYE met Where Is My Husband! en wat een verhaal zit daarachter. RAYE brak jaren geleden door als songwriter voor anderen, denk aan hits voor grote namen, maar vocht zich los van haar platenlabel om eindelijk haar eigen stem te laten horen. Haar debuutalbum uit 2023 werd meteen een kritisch succes en leverde haar meerdere BRIT Awards op.
In dit nummer hoor je haar kenmerkende stijl: een mix van soul, jazzinvloeden en moderne pop, maar altijd eerlijk en ongefilterd. Ze durft kwetsbaar te zijn, maar ook scherp en ironisch. De titel klinkt bijna speels, maar onder de oppervlakte zit een verhaal over verwachtingen, liefde en identiteit.
Live staat RAYE inmiddels op de grootste festivals en ze blijft groeien als een artieste die niet in een hokje past. Dit was er zo één die nog lang blijft hangen.
GETEKEND LOESJE
Datum
21/04/2026
Tekst
De lente begint pas echt…
als zelfs je gedachten
weer naar buiten willen.
We gaan van diepe emoties naar pure verwondering, want hier komt Steven Kazan. De zoon van de legendarische Hans Kazàn groeide letterlijk op tussen de trucs en het theaterlicht.
Mijn vader is een Gi Ga Goochelaar is een speelse ode aan die jeugd, vol fantasie en verwondering. Het nummer ademt dat ouderwetse gevoel van magie: niet alles hoeft verklaard te worden, soms mag je gewoon kijken en geloven.
Steven Kazan treedt tegenwoordig zelf op in theaters door heel Nederland en houdt die klassieke goocheltraditie levend, maar dan met een moderne twist. Een nummer dat je even meeneemt naar een wereld waar alles kan… zolang je maar goed kijkt.
Dat was een bijzondere samenwerking tussen David Sylvian en Robert Fripp. God’s Monkey is geen doorsnee nummer, maar een experimentele reis waarin ambient, art rock en poëzie samenkomen. Fripp’s gitaarlijnen zweven bijna door de ruimte, terwijl Sylvian’s stem je meeneemt in een introspectief verhaal. Muziek voor de fijnproever, en eentje die je niet zomaar loslaat.
Tijd om even stijlvol achterover te leunen, want hier komt de First Lady of Song: Ella Fitzgerald. Met Cheek to Cheek brengt ze je terug naar de gouden dagen van de jazz, waar elegantie en muzikaliteit hand in hand gingen. Haar stem, loepzuiver en speels tegelijk, maakt van elk nummer een tijdreis.
PIETS UITSPRAAK
Introductie [Bas]
We klagen wat af met z’n allen. Aan de pomp, bij de koffieautomaat, in de rij bij de supermarkt… het leven is duur, energie is schaars, en vroeger – ja vroeger – toen was alles beter. Of in ieder geval goedkoper.
Maar het grappige is: we hebben het vooral over dingen die we direct voelen. Als de lamp niet aangaat, is de wereld te klein. Als de benzineprijs stijgt, staat het halve land op z’n achterste benen. Logisch ook… je merkt het meteen in je portemonnee.
Alleen… er zijn ook problemen die niet piepen als je het lichtknopje omzet. Die geen bonnetje achterlaten. Die zich stilletjes opstapelen, jaar na jaar, mens na mens.
En misschien zijn dat juist wel de grootste problemen. Niet omdat ze acuut zijn, maar omdat ze zo ongemerkt normaal zijn geworden.
Titel
De wereld heeft te veel mensen en te weinig energie
Uitspraak [Piet]
Deze titel suggereert dat beide zaken niet goed zijn voor een gezonde aarde. Over energie wordt veel gesproken. Mensen merken het direct als het licht uitvalt of de prijzen stijgen. Dat probleem voelt acuut, en dat is ook logisch.
Het praatje bij de pomp of koffieautomaat is veranderd. Waar het vroeger over het weer ging, gaat het nu over hoge brandstofprijzen, oorlogen en de schuldvraag.
Maar over de snel groeiende wereldbevolking hoor je veel minder. Terwijl die groei enorm is. Rond het jaar nul leefden er ongeveer 240 miljoen mensen. In 1800 werd de grens van 1 miljard bereikt. In 1900 waren dat er al 2 miljard. En in ruim een eeuw groeide dat door naar zo’n 9 miljard mensen.
Die groei zorgt voor problemen. Uitputting van grondstoffen, druk op natuur en ruimte, en spanningen tussen mensen. Toch wordt dit probleem niet als net zo urgent ervaren als de energiecrisis.
Er zijn wel oplossingen om die groei te beheersen. Vaak geleidelijk. In welvarende landen daalt het aantal kinderen per vrouw. En sommige overheden sturen bij met maatregelen zoals voorlichting, voorbehoedsmiddelen of andere vormen van geboortebeperking.
Opvallend is dat er in deze tijd nog regeringen zijn die bevolkingsgroei juist stimuleren. Volgens deskundigen is dat achterhaald denken. Het laat zien dat niet iedereen dezelfde conclusies trekt uit de cijfers en ontwikkelingen.
We hopen dat vernieuwingen in energieopwekking een positieve invloed hebben op de aarde en de mensheid. Oplossingen zijn er, maar niet iedereen wil of kan meedoen.
Daarnaast zal er ook iets moeten veranderen in hoe we kijken naar bevolkingsgroei. Dat vraagt om andere keuzes, en misschien ook om andere overtuigingen, bij zowel machthebbers als binnen religies.
Dat was Robyn met Blow My Mind van haar nieuwe album ‘Sexistential’ .
Robyn is zo’n artieste die popmuziek een ziel geeft. Al sinds de jaren ’90 maakt ze hits, maar haar echte kracht zit in het combineren van dansbare beats met emotionele diepgang.
In dit nummer hoor je die typische Scandinavische popsound: strak geproduceerd, maar met een melancholisch randje. Robyn zingt vaak over liefde, verlies en verlangen, maar altijd met een beat waar je niet stil bij kunt blijven zitten.
Ze blijft ook nu nog relevant, met sporadische releases en liveoptredens die meteen uitverkopen. Dit was Robyn op haar best: kwetsbaar én krachtig.
Nog een keer Robyn, en dit keer met Sucker for Love. Waar ze in veel nummers de pijn van de liefde laat horen, zit hier juist dat herkenbare verlangen in: weten dat iets misschien niet goed voor je is… maar er toch voor vallen.
Robyn weet als geen ander dat gevoel te vertalen naar muziek. Haar carrière is een schoolvoorbeeld van artistieke onafhankelijkheid; ze koos ervoor haar eigen label te starten om volledige controle te houden over haar sound. En dat hoor je: puur, eerlijk en zonder concessies.
Van clubs tot festivals, haar muziek blijft mensen raken. En laten we eerlijk zijn… we zijn allemaal wel eens een sucker for love.
We duiken de Top 40 Classic nogmaals met Robyn in, maar dan samen met Kleerup. Met het welbekende nummer With Every Heartbeat dat uit 2007 komt.
In 2007 presenteerde Jeroen Nieuwenhuize de Top 40 op Radio 538.
With Every Heartbeat is een nummer dat destijds de hitlijsten veroverde en nog steeds voelt als een hartslag op de dansvloer.
Dan nu de scherpe humor van Marjolijn van Kooten in ‘Jij moet een mes’ snijd ze op geestige wijze door de alledaagse frustraties heen.
tip vd redactie: ANGIE STONE (21-04 t/m 19-05)
Dan nu de tip van deze maand, en dat is Angie Stone, deze week met het nummer These Eyes.
Angie heeft een warme soulstem die decennialang het geluid van de neo-soul mede vormgaf. Ze brak door met The Sequence en scoorde later solo hits als Wish I Didn’t Miss You.
In maart 2025 overleed ze op 63-jarige leeftijd na een auto-ongeluk, maar haar muziek blijft tijdloos doorspelen.
AFSLUITING
Muziek
Je luisterde naar de Muziek Experts uitzending 565, deze week zonder Piet’s stem, maar wel met zijn teksten,
Je hoorde muziek van moderne pop en eigenzinnige samenwerkingen tot nostalgische klassiekers en cabaret met een twist: deze uitzending bracht een kleurrijke mix van stijlen en verhalen. We reisden van internationale grootheden naar Nederlandse humor, van experimentele klanken tot tijdloze jazz, en eindigden met Scandinavische pop die recht het hart in raakt.
Columns
In de columns keken we verder dan alleen de oppervlakte. We stonden stil bij het belang van cultuur, juist op plekken die minder zichtbaar zijn, en bij grotere vraagstukken die vaak stilletjes op de achtergrond groeien. Kritisch, soms confronterend, maar altijd met ruimte voor nuance en een vleugje humor.
Programma info
U luisterde naar De Muziek Experts, het radioprogramma waarin muziek en verhaal samenkomen. Elke dinsdagavond van 20:00 tot 21:00 uur live op BR6, en te beluisteren via RTVMiddenHolland.nl en natuurlijk demuziekexperts.nl. Daar vindt u ook de playlists en extra informatie om alles nog eens rustig terug te luisteren.
Slotzin
Van grote podia tot het warme licht van De Zon — deze uitzending liet horen dat muziek en verhalen pas echt gaan leven waar mensen samenkomen, groeien en durven te stralen.



